6 rzeczy, których nie warto brać ze sobą do nowego lokum

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele niepotrzebnych rzeczy gromadzimy – dotyczy to zwłaszcza osób, które rzadko się przeprowadzają. Dopiero przy okazji przenosin do nowego lokum odkrywamy, jak bardzo zagraciliśmy swoją dotychczasową przestrzeń do życia. Przeprowadzka może być motywacją do tego, by pozbyć się nadmiaru rzeczy, co jednak nie jest takie proste ze względu na sentyment do wielu już niepotrzebnych nam przedmiotów. Warto jednak podjąć ten wysiłek, aby móc w pełni cieszyć się z nowego początku. Przedstawiamy 6 rzeczy, których nie warto brać ze sobą podczas przeprowadzki!

Jak przygotować się do selekcji rzeczy przed przeprowadzką?

Przeprowadzka zawsze wymaga od nas planu, szczególnie gdy od dawna się nie przenosiliśmy. Nadmiar zgromadzonych przez wiele lat rzeczy naprawdę może być przytłaczający, dlatego do ich selekcji warto przysiąść na kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką domu lub mieszkania. Pomocne może okazać się zrobienie listy, aby rozważyć wszelkie za i przeciw zabierania ze sobą przedmiotów, które przestały nam być niezbędne.

Warto zadać sobie pytanie, z jakich rzeczy rzeczywiście korzystamy w ciągu tygodnia i nie wyobrażamy sobie bez nich codziennego funkcjonowania i następnie zapisać te przedmioty, które jako pierwsze przychodzą nam do głowy. Taka perspektywa naprawdę może nam ułatwić rozstanie się z rzeczami, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Może też okazać się bardziej skuteczna w selekcji przedmiotów niż standardowe ich przeglądanie, podczas którego mogą odżyć wspomnienia i sentymenty.

Uniwersalna lista rzeczy, których nie warto brać podczas przeprowadzki

Przemyślana selekcja rzeczy przed przeprowadzką jest niezbędna. Istnieje jednak uniwersalna lista rzeczy, których nie warto brać do nowego lokum. Warto się z nią zapoznać, aby ułatwić sobie proces przeprowadzki.

#1 Stary sprzęt AGD i RTV

Mieszkając długo w jednym miejscu, gromadzimy sporo sprzętu AGD i RTV. Często okazuje się, że coś, co kupiliśmy pod wpływem chwili stoi w pudełkach na strychu lub w garażu dawno nieużywane. Dotyczy to zwłaszcza małego AGD, a więc różnego rodzaju robotów kuchennych, mikserów, sokowirówek czy blenderów. Jeśli nie korzystaliśmy z nich w starym lokum, lepiej pozbyć się złudzeń, że zaczniemy ich używać po przeprowadzce.

Z transportu sprzętu AGD i RTV nie powinniśmy rezygnować jedynie w przypadku, gdy na wyposażeniu naszego nowego lokum nie ma podstawowych urządzeń. W wynajmowanych mieszkaniach zwykle są one standardem, ale sytuacja może wyglądać inaczej, jeśli kupiliśmy nowe lokum od dewelopera. W przypadku gdy nasz sprzęt AGD i RTV jest już bardzo stary i nie działa satysfakcjonująco, lepiej zastanowić się nad jego utylizacją i zainwestowaniem w nowe urządzenia.

#2 Stare i zniszczone meble

Gdy przeprowadzamy się do mieszkania lub domu, do którego kupowaliśmy nowe wyposażenie, a jego aranżacja zajęła nam kilka tygodni, zabieranie ze sobą starych mebli może jedynie zepsuć cały efekt. Oczywiście niektóre meble mogą wiązać się z licznymi wspomnieniami czy też stanowić rodzinną pamiątkę, ale jeśli nie uwzględniliśmy ich w aranżacji nowego mieszkania, lepiej nie oszukiwać się, że będziemy z nich korzystać. Zagracanie nimi garażu czy przydomowego składziku to również nie jest najlepszy pomysł.

Nad transportem i przewozem mebli podczas przeprowadzki warto zastanowić się jedynie, gdy są one w dobrym stanie i chcemy zaoszczędzić na nowym wyposażeniu.

#3 Wysłużone i zdekompletowane naczynia oraz akcesoria kuchenne

Dokładną selekcją powinniśmy objąć także naczynia oraz akcesoria kuchenne. Często szkoda nam wyrzucać niektóre garnki i patelnie, mimo że już nie prezentują się do końca estetycznie i co więcej, korzystanie z nich nie jest zdrowe ze względu na liczne zarysowania na ochronnej powłoce. W związku z tym przeprowadzka może okazać się doskonałą okazją, aby pozbyć się naczyń, które już nie spełniają swojej funkcji lub są zdekompletowane.

#4 Stare czasopisma i książki

Kolejną kategorią rzeczy, które bezrefleksyjnie gromadzimy, są stare czasopisma i książki. Zdecydowanie nie warto ich zabierać ze sobą do nowego lokum. Oczywiście nie zachęcamy do pozbywania się ulubionych książek – warto jednak przyjrzeć się swojej kolekcji i oddać znajomym lub sprzedać te pozycje, które nie przypadły nam do gustu, nie uważamy ich za wartościowe i wiemy, że nie przeczytamy ich po raz kolejny.

Jakich przedmiotów pozbyć się przy okazji przeprowadzki?

#5 Nieużywane ubrania

Selekcji warto również poddać wszystkie zgromadzone przez nas ubrania. Bez sentymentu powinniśmy się pozbyć zwłaszcza “zapasowej” podniszczonej już znacznie bielizny czy tzw. “ciuchów po domu” – nikt tak naprawdę nie potrzebuje 15 porwanych lub poplamionych koszulek. Ubrania nieużywane, ale wciąż w dobrym stanie możemy wystawić na aukcji lub oddać potrzebującym.

#6 Faktury i rachunki sprzed 5 lat oraz materiały ze studiów

Bez żalu powinniśmy się rozstać ponadto ze starymi fakturami i rachunkami oraz materiałami ze studiów. Pozbywając się ich, naprawdę możemy zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli do materiałów ze studiów nie zajrzeliśmy wcale przez kilka lat, nie ma sensu ich składować – i tak z całą pewnością znajdziemy ich odpowiedniki w wersji elektronicznej. 

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

    Twoje imię i nazwisko (wymagane)


    Twój e-mail (wymagane)


    Telefon (wymagane)

    Temat


    Twoja wiadomość

    Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

     

    Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

     

    R

    Wysoka jakość

    Ubezpieczenie transportu

    Niskie ceny

    Duży obszar działania

    Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

    Sprawna przeprowadzka biblioteki i archiwum? Te porady będą pomocne!

    Przeprowadzka biblioteki jest wymagającym przedsięwzięciem. Z pozoru wydaje się łatwa do zorganizowania, ponieważ zbiory zazwyczaj są już posortowane, jednak przeniesienie ich do pudełek, a następnie ponowne ułożenie w nowym miejscu może przytłoczyć. Co zrobić, aby...

    Jakie najważniejsze sprawy trzeba załatwić po przeprowadzce?

      Przygotowując się do przeprowadzki, często tworzymy szczegółowy plan i spisujemy listę rzeczy, które musimy spakować czy czynności, jakie musimy wykonać w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Dopilnowanie wszystkich formalności jest niezwykle ważne, bo w...

    Jak bezpiecznie zapakować i przewieźć sprzęty elektroniczne? Wszystko o transporcie elektroniki podczas przeprowadzki

    Przewożenie elektroniki może okazać się dla nas dość ryzykowne i kłopotliwe, szczególnie jeśli mówimy o wartościowych przedmiotach. Nikt z nas nie chce stracić czy uszkodzić wartą nawet kilkanaście tysięcy elektronikę taką jak komórki, komputery, telewizory. By tego...

    Przeprowadzka zero waste – jak przeprowadzać się zgodnie z ekologią?

    Świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok. Coraz chętniej dołączamy do nurtu zero waste i staramy się ograniczać produkowane śmieci. Jak jednak pogodzić ze sobą planowaną przeprowadzkę i nurty ekologicznego życia? Zapraszamy do lektury materiału, w którym...

    Przeprowadzka zimą krok po kroku – wszystko co musisz wiedzieć

    Choć na ogół okres jesienno - zimowy uważany jest za martwy sezon w przeprowadzkach, to jednak nie brakuje śmiałków, którzy decydują się na takie rozwiązanie. Czasem jest to podyktowane koniecznością, gdy na przykład kończy nam się umowa wynajmu i nie chcemy jej...