Pytaj o promocję internetową! Zawsze odpisujemy na maile

7 porad na sprawną przeprowadzkę ze zwierzętami

Przeprowadzka to wydarzenie bardzo stresujące. Jeśli posiadamy zwierzaki, musimy pamiętać, że dla nich też jest to trudna sytuacja. Czeka na nich nowe, nieznane miejsce. A do tego spore zamieszanie i sam proces przeprowadzki. Pamiętajmy, że całkowicie zależne od nas domowe pupile, potrzebują w tym okresie zwiększonej troski. Z naszego artykułu dowiesz się, jak sprawnie przeprowadzić się ze zwierzętami.

Zadbaj o bezpieczny transport

Najważniejszym punktem przeprowadzki zwierząt jest zadbanie o ich bezpieczny przewóz. W tym celu zaopatrz się w odpowiednio dopasowaną, solidną klatkę transportową. Dotyczy to wszystkich małych zwierząt – chomików, świnek, ale też kotów i niektórych psów. Transportery muszą być przede wszystkim bezpieczne. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do ucieczki zdenerwowanego zwierzęcia. Jeśli pupil nie był nigdy przewożony w klatce, konieczne będzie wcześniejsze, stopniowe przyzwyczajanie go do niej. W jej wnętrzu warto umieścić przedmioty znane zwierzęciu, jak np. kocyk, zabawkę.

Nieco inaczej przewozić musimy rybki oraz gady i płazy. Duże znaczenie mają bowiem dla nich odpowiednie warunki. Rybki wozimy w woreczkach z wodą i odpowiednim natlenieniem. Gady czy płazy z kolei muszą znaleźć się w przenośnych terrariach z dobraną temperaturą i naświetleniem. Musimy zadbać o bezpieczeństwo ich i otoczenia, by nie mogły się wydostać.

porady na przeprowadzkę ze zwierzętami

Rozważ środki uspokajające

Jeśli Twój zwierzak jest nerwowy lub agresywny, rozważ zastosowanie delikatnych środków uspokajających. Przed planowaną przeprowadzką skonsultuj się z weterynarzem, który na pewno pomoże i doradzi, jak złagodzić objawy lęków. Takie środki mają zazwyczaj działanie lekko usypiające, więc pupil mógłby spokojnie przespać sam proces przenoszenia do nowego lokum.

Uważaj na jedzenie

Problem, który dotyczy szczególnie psów i kotów to problemy gastryczne w czasie podróży. Mowa tu nie tylko o chorobie lokomocyjnej (jeśli zwierzak na nią cierpi, pamiętaj o odpowiednich środkach prewencyjnych), ale również wymiotach na tle stresowym. Ryzyko problemów tego typu zmniejszysz nie podając zwierzakowi jedzenia przed podróżą.

Nie zostawiaj pupila samego

Stres związany ze zmianą miejsca jest dla zwierząt naprawdę dużym problemem. Dlatego zrób wszystko, by zmniejszyć go do minimum. Przede wszystkim na każdym z etapów przeprowadzki nie zostawiaj go samego. Tym bardziej nie podrzucaj go obcym ludziom, np. firmie przeprowadzkowej. Dla zwierzaka w zmieniającej się rzeczywistości, to ty jesteś stałym punktem. Jeśli znikniesz, pupil poczuje się zagubiony i wystraszony. Wystarczy, byś miał z nim kontakt wzrokowy, żeby miał świadomość, że jesteś w pobliżu.

Otocz zwiększoną troską

Czas pakowania, rozpakowywania czy samej przeprowadzki może potrwać nawet kilka dni. Mając pupila warto skorzystać z pomocy specjalistów, żeby przeprowadzkę mieszkania zrealizować w jak najkrótszym czasie. Staraj się poświęcać zwierzakowi jak najwięcej czasu, przytulaj go, głaszcz, rozmawiaj. Spokojnym głosem zapewniaj, że wszystko jest w porządku.

Oswój z nowym miejscem

Szczególnie w przypadku psów, dobrym pomysłem jest wcześniejsze oswajanie ich z nowym miejscem. Jeśli tylko mamy taką możliwość, kilkukrotnie zabierzmy pupila do miejsca, w którym zamieszka. Do nowego lokum warto przenieść część mebli, by zwierzę czuło znajome zapachy. Gdy nie jest to możliwe, koniecznie przenieś wszystkie zabawki, posłania i inne zwierzęce akcesoria. Dzięki temu łatwiej będzie się mu zadomowić. Wybierając nowe miejsce dla psa czy kota, daj mu szansę samemu zadecydować, gdzie mu się najbardziej podoba. Gdy już oswoi przestrzeń, będziesz mógł zmienić położenie legowiska, ale na początku daj zwierzęciu tę swobodę wyboru. W pierwszych chwilach w nowym miejscu poświęć czas na pokazanie mu całej przestrzeni. Pozwól mu swobodnie pochodzić i obwąchać każdy kąt.

W przypadku kotów zwróć uwagę, by od razu w nowym miejscu miał on miejsce na swoją kryjówkę. Jeśli na co dzień pozwalasz mu wychodzić na zewnątrz przypilnuj, by nie robił tego w nowym miejscu przez kilka dni. Daj mu czas na adaptację i poznanie okolicznych zapachów. Dzięki temu uchronisz go przed zgubieniem. Gdy mieszkasz na wyższych piętrach, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okien, by kot nie mógł z nich spaść. Pomocne w tym zadaniu będą specjalne siatki.

Trzymaj się codziennego harmonogramu

Zarówno w dniach przeprowadzki, jak i w kolejnych, zadbaj o utrzymanie codziennego harmonogramu. Niech pory karmienia i spacerów pozostają niezmienione. Tego typu działania pomogą w szybszej adaptacji.

Przeprowadzka ze zwierzętami nie musi być trudna. Zastosuj powyższe zasady, a na pewno uchronisz je przed zbędnym stresem.

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość

Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

 

Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

 

R

Wysoka jakość

Ubezpieczenie transportu

Niskie ceny

Duży obszar działania

Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

7 porad na sprawną przeprowadzkę ze zwierzętami

Przeprowadzka to wydarzenie bardzo stresujące. Jeśli posiadamy zwierzaki, musimy pamiętać, że dla nich też jest to trudna sytuacja. Czeka na nich nowe, nieznane miejsce. A do tego spore zamieszanie i sam proces przeprowadzki. Pamiętajmy, że całkowicie zależne od nas...
Czytaj więcej

Przeprowadzka na studia do Krakowa – co zabrać?

Wyjazd na studia do innego miasta to nie tylko stres związany ze zmianą otoczenia czy podjęciem nowych obowiązków. To również konieczność skompletowania wyposażenia do akademika czy na stancję i zorganizowania przeprowadzki. Podpowiemy Ci, co zabrać do Krakowa, aby...
Czytaj więcej

Jak szybko przenieść siedzibę firmy?

Przenosiny siedziby firmy to zawsze duże wydarzenie i wymaga odpowiednich rozwiązań logistycznych. Dlatego najlepiej sprawdzi się w takim przypadku profesjonalna firma przeprowadzkowa. Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce, więc nietrudno znaleźć tu...
Czytaj więcej

Jak szybko i sprawnie wypakować się po przeprowadzce?

  Kiedy w końcu udaje ci się wnieść wszystkie przeprowadzkowe pudła do nowego lokum, chciałbyś jak najszybciej odpocząć i się zadomowić. Wkrótce jednak odkryjesz, że przeprowadzka jeszcze się nie skończyła, a zamiast odpoczynku czeka na ciebie kilka dni pracy...
Czytaj więcej

Komfort psychiczny w trakcie przeprowadzki – jak się do niej mentalnie przygotować?

  Przeprowadzce towarzyszą nie tylko pozytywne uczucia - wiąże się ona również ze stresem i lękiem przed zmianą. Niekiedy może to całkowicie przyćmić radość i ekscytację z rozpoczynania nowego etapu w życiu. Chociaż decyzji o przeprowadzce nie podejmujemy zwykle...
Czytaj więcej