Jakie najważniejsze sprawy trzeba załatwić po przeprowadzce?

Przygotowując się do przeprowadzki, często tworzymy szczegółowy plan i spisujemy listę rzeczy, które musimy spakować czy czynności, jakie musimy wykonać w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Dopilnowanie wszystkich formalności jest niezwykle ważne, bo w przeciwnym wypadku będą nas czekać negatywne konsekwencje. 

Zmiana adresu wpływa na wiele kwestii związanych z codziennym życiem. Niektóre instytucje należy powiadomić o przeprowadzce w ciągu kilku dni od daty zmiany miejsca zamieszkania. W poniższym artykule przeczytamy, o czym trzeba pamiętać w trakcie przeprowadzki oraz wskażemy, jakie formalności należy dopełnić, by cieszyć się spokojem w nowej lokalizacji. Zainteresowanych zachęcamy do lektury.

O czym należy pamiętać – lista formalności przy przeprowadzce

Przygotowania do przeprowadzki to nie tylko spakowanie rzeczy i zorganizowanie transportu. Oczywiście bezpieczny przewóz mebli i transport sprzętu AGD i RTV są ważnymi elementami, o które musimy zadbać, jednak to nie wszystko. Wraz ze zmianą adresu czeka nas dopełnienie kilku formalności. Na szczęście wiele z nich możemy załatwić drogę elektroniczną, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie czasu. W dalszej części wskażemy na najważniejsze kwestie formalne, jakich musimy dopilnować po przeprowadzce.

Formalności związane z wymeldowaniem i zameldowaniem w nowym miejscu

Na samym początku musimy wymeldować się z poprzedniego mieszkania. W tym celu należy złożyć wniosek w formie pisemnej lub wysłać go w formie elektronicznej odpowiedniemu organowi gminy. Z kolei, by zameldować się w nowym lokum, musimy posiadać określoną podstawę prawną, której potwierdzeniem może być umowa najmu, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu. W przypadku zameldowania dziecka konieczne jest dołączenie do wniosku skróconego odpisu aktu urodzenia. Załatwianie wszystkich kwestii formalnych w wyznaczonych terminach jest bardzo ważne dla spokojnego funkcjonowania w nowym miejscu.

Wypowiedzenie umów z różnymi dostawcami usług

Kolejną ważną czynnością jest wypowiedzenie umów z różnymi usługodawcami. Zazwyczaj tego rodzaju zobowiązania wypowiada się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, więc musimy się tym zająć wystarczająco wcześnie. Okres wypowiedzenia telewizji kablowej, internetu czy telefonii można sprawdzić w umowie.

W sytuacji, gdy mieszkanie lub dom jednorodzinny zmieniają właściciela, trzeba wszystkie media, czyli gaz, energię i wodę, przepisać na inne nazwisko. W wypadku, gdy lokum zostaje puste, konieczne jest jak najszybsze poinformowanie o tym dostawców mediów, by nie naliczyli niepotrzebnych opłat.

Przekierowanie korespondencji na nowy adres

Po zameldowaniu się w nowym miejscu od razu powinniśmy przekierować korespondencje na aktualny adres zamieszkania. W przeciwnym razie możemy mieć spore trudności z dotarciem do wysyłanych pocztą dokumentów. Zmiany adresu korespondencyjnego możemy dokonać, podchodząc do oddziału banku czy poszczególnych instytucji lub poprzez wypełnienie wniosku internetowego.

Aktualizacja adresu i danych kontaktowych jest jednym z ważniejszych obowiązków, jakie musimy wykonać po przeniesieniu się do nowego miejsca.

Zmiana lekarza rodzinnego

Kolejnym istotnym aspektem będzie zmiana lekarza rodzinnego. Każdy z nas ma prawo dwa razy w roku bezpłatnie zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ. By zapisać się do nowej przychodni, wystarczy zgłosić taką chęć w dotychczasowej placówce.

Powiadomienie banków i ubezpieczycieli oraz zmiana urzędu skarbowego

O nowym miejscu zamieszkania należy poinformować banki, w których posiadamy konta oraz firmy ubezpieczeniowe. Jedną z ważniejszych czynności, jakie musimy wykonać zaraz po przeprowadzce, jest zmiana urzędu skarbowego. Na dopilnowanie tej formalności mamy jedynie 7 dni od daty zmiany miejsca zamieszkania. W tym czasie musimy wypełnić i złożyć specjalny formularz NIP-3. Gdy zapłaciliśmy podatek od nieruchomości, trzeba powiadomić urząd miasta lub gminy o zmianie naszego adresu.

O co jeszcze warto zadbać w trakcie przeprowadzki?

Odpowiednie przygotowanie i dokładne zaplanowanie całego procesu pakowania i przewozu dobytku sprawia, że przeprowadzka przebiega sprawnie i bezproblemowo. Na samym początku warto ustalić dokładny termin zmiany lokalu i zorganizować na ten dzień transport. Firmy transportowe oferują wynajem różnego rodzaju samochodów dostawczych, które są niezbędne w czasie przeprowadzek mieszkań, czy przeprowadzek firm i biur. Przed przystąpieniem do pakowania warto zaopatrzyć się w kartony, taśmy i folię bąbelkową. Dokładne zabezpieczenie delikatnych przedmiotów zmniejszy ryzyko wystąpienia uszkodzeń. W celu lepszej organizacji warto każdy karton dokładnie podpisać. Znacznie ułatwi nam to późniejsze rozpakowywanie w nowym mieszkaniu.

Przed spakowaniem sprzętu elektrycznego należy dokładnie go oczyścić, odłączyć wszystkie kable i wyjąć baterie. Gdy na naszym laptopie znajduje się wiele ważnych danych, warto przed spakowaniem go zrobić kopię zapasową. Jeśli zależy nam na szybkim i bezpiecznym przewozie mienia, to powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonej firmy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze rzeczy zostaną starannie zabezpieczone i ostrożnie przewiezione do dowolnego miejsca, a my będziemy mogli skupić się na dopilnowaniu wszelkich formalności związanych z nowym miejscem zamieszkania.

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

    Twoje imię i nazwisko (wymagane)


    Twój e-mail (wymagane)


    Telefon (wymagane)

    Temat


    Twoja wiadomość

    Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

     

    Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

     

    R

    Wysoka jakość

    Ubezpieczenie transportu

    Niskie ceny

    Duży obszar działania

    Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

     

    Ile trwa przeprowadzka? 7 porad jak przyspieszyć przeprowadzkę

      Przeprowadzka jest jednym z najtrudniejszych zadań związanych z wyborem nowego lokum. Wiąże się nie tylko z dużą ilością nerwów, ale też z koniecznością szybkiego i sprawnego działania. Tylko dobrze zaplanowana przeprowadzka może pójść gładko. Dlatego, zanim...

    Czego nie robić podczas przeprowadzki – najczęstsze błędy

      Przeprowadzka to czas obfitujący w sytuacje trudne i stresujące, zwłaszcza jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tym aspekcie. Podczas zamieszania łatwo o błędy, które utrudniają i wydłużają proces pakowania czy przeprowadzania się. Dlatego przychodzimy z...

    Jak zaplanować szybką przeprowadzkę biura? Porady dla właścicieli firm

    Zmiana siedziby firmy to duże wydarzenie logistyczne. Trzeba dokładnie zaplanować przeprowadzkę i przygotować każdy krok. Czy przeprowadzka biura może być bezbolesna? Oczywiście. Przeczytaj nasz poradnik i skorzystaj z porad dla firm na szybką i sprawną zmianę...

    Przeprowadzka – jak się za nią zabrać?

    Jeśli czeka Cię przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania i zastanawiasz się, jak ją szybko i dobrze zorganizować, przeczytaj nasz poradnik. Najważniejsze przy zmianie miejsca zamieszkania jest dobre planowanie działania – warto zacząć od stworzenia harmonogramu i...

    6 trików aby obniżyć koszty przeprowadzki

    Podczas organizacji przeprowadzki zazwyczaj napotykamy co najmniej kilka niespodziewanych wydatków, szczególnie jeśli zajmujemy się nią sami. Bardzo często okazuje się, że chcąc przeprowadzić się szybko i sprawnie, przepłacamy. By uniknąć takich sytuacji, zachęcamy do...