Pytaj o promocję internetową! Zawsze odpisujemy na maile

Sprawna przeprowadzka biblioteki i archiwum? Te porady będą pomocne!

utworzone przez | Sie 30, 2019 | Artykuły |

Przeprowadzka biblioteki jest wymagającym przedsięwzięciem. Z pozoru wydaje się łatwa do zorganizowania, ponieważ zbiory zazwyczaj są już posortowane, jednak przeniesienie ich do pudełek, a następnie ponowne ułożenie w nowym miejscu może przytłoczyć. Co zrobić, aby przeprowadzka odbyła się szybko i bez problemów? W poniższym artykule zgromadziliśmy kilka cennych rad, które powinny sprawić, że przeprowadzka biblioteki lub archiwum stanie się dla nas drobnostką, z którą uporamy się w zaledwie kilka dni.

Zapraszamy do czytania!

Jak zacząć przeprowadzkę biblioteki, czyli odpowiednie przygotowanie

Kluczem do sukcesu szybkiej przeprowadzki biblioteki jest odpowiednie przygotowanie. Polega ono na zgromadzeniu odpowiedniej liczby pudełek, do których spakujemy książki, a także wykonaniu oznaczeń, mających na celu pomóc rozpoznać pudełka podczas transportu i dalszych prac.

Etykietki polecamy zrobić z karteczek samoprzylepnych typu post-it. Można też wykorzystać popularne markery – nie powinny się zmyć z pudełek, nawet gdy spadnie na nie przypadkowy deszcz.

Zabezpiecz odpowiednio wiekowe zbiory biblioteczne

Podczas przeprowadzki biblioteki najważniejsze jest zadbanie o najstarsze zbiory. Wiele z nich może wymagać specjalnych zabezpieczeń. Specjaliści z firmy przeprowadzkowej są tego świadomi i posiadają odpowiednie skrzynie, które uchronią zbiory przed szkodliwym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto takie pojemniki łatwo zapakować na wózek i bez większego wysiłku przewieźć w każde miejsce docelowego budynku.

Pakowanie zbiorów bibliotecznych wraz z segregacją

Pakowanie nie musi wyglądać chaotycznie. Warto przygotować skrzynie i pudełka tak, aby wystarczyło wypakować książki na właściwym regale. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, a ekipa przeprowadzkowa będzie mogła pomóc w rozpakowaniu zbiorów i układaniu ich na półce.

Nieco trudniej przenosi się archiwum, gdyż zazwyczaj składa się ono z plików dokumentów i arkuszy. Aby ułatwić sobie i tę czynność, dobrze jest zapakować papiery w sztywne pudełka. Nie zapomnijmy o ich dokładnym zaklejeniu – unikniemy przypadkowemu wysypaniu się kartek podczas przeprowadzki.

Jak poradzić sobie z przeprowadzką biblioteki i archiwum

Transport specjalistyczny – usługi także dla bibliotek i archiwów

Transport specjalistyczny to nie tylko usługa związana z przedmiotami nietypowych rozmiarów i przeznaczenia. Przeprowadzka biblioteki i archiwum także może wymagać użycia specjalnych akcesoriów, które wpisują się w miano transportu specjalistycznego. Ponadto wiele tego typu instytucji wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt multimedialny, który wymaga odpowiedniego przewożenia w specjalnych warunkach.

Transport i przewóz mebli – nie tylko książki są w bibliotece

Biblioteka to nie tylko książki i archiwa. Zbiory muszą przecież na czymś stać. Wraz z nimi najczęściej zleca się transport i przewóz mebli. Jednak zanim to nastąpi, ekipa przeprowadzkowa musi zdekompletować meble, zapakować je do samochodu, zabezpieczyć i dopiero przewieźć do nowego miejsca i poskładać.

Meble nietypowych rozmiarów również da się przenieść. Ekipa może zaoferować transport ponadgabarytowy lub transport artykułów nietypowych. Do wszystkiego przygotowywane są odpowiednie akcesoria i zabezpieczenia – nic nie może się uszkodzić podczas podróży.

Oprócz przedmiotów nietypowych, w bibliotece często znajdziemy sprzęt biurowy. Działania fachowców obejmują też przeprowadzki komputerów, ksero i sprzętu biurowego.

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem – o właściwym pakowaniu biblioteki raz jeszcze

Pisaliśmy już o pakowaniu zbiorów bibliotecznych w odpowiednie kartony, oznaczaniu ich za pomocą etykiet, a także zabezpieczaniu wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że książki i inne przedmioty papierowe są niezwykle delikatne i zawsze zaleca się ostrożność oraz kilkukrotne upewnienie się, czy wszystko zostało odpowiednio zabezpieczone przed podróżą.

Podczas pracy ekipy nie musimy stać bezczynnie. Wszystko zostanie wykonane o wiele szybciej, jeśli wskażemy miejsce wyładunku. Możemy też wcześniej przygotować regały i zorganizować ich złożenie przed transportem książek.

Nie wiesz, czy skorzystać z usług przeprowadzkowych dla biblioteki?

Przeprowadzka biblioteki jest pracochłonnym zajęciem, które nie powinno spoczywać tylko po stronie bibliotekarzy. Dźwiganie zawartości regałów jest szkodliwe dla zdrowia i może odbić się na stanie kręgosłupa kilka miesięcy później. Warto poprosić o pomoc zaufaną ekipę przeprowadzkową, ponieważ przyjadą ze sprzętem i akcesoriami, które sprawią, że całe przedsięwzięcie zakończy się o wiele szybciej.

 

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość

Wpisz poniżej megaprzeprowadzki