Pytaj o promocję internetową! Zawsze odpisujemy na maile

Jak zmiana miejsca wpływa na dzieci? Kilka sposobów na sprawną przeprowadzkę z dzieckiem

Przeprowadzka jest wielkim wydarzeniem dla rodziny. Zmieniamy nie tylko miejsce zamieszkania, ale również przyzwyczajenia. Inne otoczenie zmusza nas do zmiany nawyków. Nie będziemy mogli chodzić na codzienne spacery w to samo miejsce, robić zakupów w ulubionym osiedlowym sklepiku, odwiedzać kota starszej sąsiadki. Prawdopodobnie zmieni się także miejsce pracy, a w przypadku dzieci – szkoły.

Podczas przeprowadzki warto zadbać o bezpieczeństwo i komfort psychiczny – swój i pociechy. Uporządkowane przenosiny pozwolą szybciej zapanować nad emocjami i tęsknotą.

Jak przeprowadzka wpływa na dziecko?

Wpływ przeprowadzki na dziecko nie został jeszcze szczegółowo poznany, jednak dotychczasowe badania wskazują raczej na ich negatywne oddziaływania na pociechy. Im starsze dziecko, tym bardziej przeżywa zerwanie więzi z otoczeniem.

Najgorsze są pierwsze dni w obcym otoczeniu. Pamiętajmy, że w takich chwilach największym wsparciem dla dziecka jesteśmy my, ponieważ z przyjaciółmi nie będzie miał już tak swobodnego kontaktu.

Ulubione rzeczy zostaw na koniec

Może się to wydawać trywialne, ale każdy posiada ulubione przedmioty, z którymi jest związany sentymentalnie. Nawet minimaliści, którzy prawie wyzbyli się wszelkich rzeczy niepełniących funkcji użytkowej, prawdopodobnie mają ulubiony talerzyk czy kubek.

Takie przedmioty warto pozostawić w starym mieszkaniu do końca. Przy przeprowadzce nie musimy pakować ich do dużego samochodu transportowego – zmieszczą się później w plecaku lub torebce. Dzięki temu dzieci będą czuły się bezpieczniej i szybciej odnajdą się w nowej sytuacji.

Przeprowadzka z dzieckiem — co najpierw?

Profesjonalna firma przeprowadzkowa pomoże nam w większości obowiązków związanych z przenoszeniem mebli i pakunków. Dzięki temu zyskujemy trochę czasu, który możemy poświęcić swoim dzieciom.

Zróbmy wycieczkę w nowe miejsce. Pokażmy osiedlowy plac zabaw, kryjówki do penetrowania, alejki do jazdy na hulajnodze, szkoły, przedszkola, osiedlowe sklepy. Wytłumaczmy dziecku, że nowe mieszkanie urządzimy bardzo podobnie, a okolica jest równie ciekawa co poprzednia. Możemy również zrobić małe zakupy i ugotować razem obiad, który zjemy na przyniesionych ze sobą talerzykach – zamieńmy wizytę w symboliczne pożegnanie ze starym domem.

Zamień pakowanie w zabawę!

Niektóre dzieci lepiej znoszą przenosiny, jeśli same zapakują swoje rzeczy. Zamieńmy to w zabawę, kupmy specjalne pudełka, na które nakleimy kolorowe etykiety z informacją, co znajduje się w środku. Możemy także wypełnić pudełka piankami ochronnymi, co zapewni wiele emocji przy rozpakowywaniu w nowym domu.

Sposoby na przeprowadzkę z pociechą

Stare meble — zabrać czy zostawić?

Aby nasza pociecha szybciej zadomowiła się w nowym miejscu, warto urządzić jej pokój tak samo, jak w starym mieszkaniu. Profesjonalne firmy przeprowadzkowe takie jak MegaPrzeprowadzki.pl oferują usługi utylizacji starych mebli, z których skorzystanie w tym przypadku nie będzie konieczne. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie stopniowa zmiana aranżacji pokoju. Chyba, że dziecko bardzo chce zmian i traktuje wybór nowych mebli jak przygodę.

Bądź wsparciem dla swojego dziecka podczas przeprowadzki

Wszystkie te zabiegi nie będą mieć sensu, jeśli nie okażemy wsparcia swoim pociechom. Najważniejsze dla nich jest poczucie bezpieczeństwa, a takie zbudujemy przez częste rozmowy, wspólne wydarzenia i… wspomnienia! Jeśli wiemy, że coś jest szczególnie ważne dla dziecka, a nie damy rady zabrać tego ze sobą, to pomyślmy o zrobieniu wspólnych fotografii, filmów, rysunków lub wymyślenia i nagrania piosenki. Takie wspomnienia będą otuchą dla dziecka w trudnych chwilach podczas pierwszych dni w nowym domu.

Zrób listę najważniejszych rzeczy do zabrania

Zastanawiając się, co jest najlepsze i najważniejsze dla naszego dziecka, nie podejmujmy decyzji w ciemno. Najlepiej będzie, jeśli usiądziemy z pociechą i dokładnie wypytamy, co chciałaby zostawić przy sobie. Możemy przygotować specjalny plecaczek, z którym maluch będzie się przeprowadzał. Zaproponujmy zapakowanie ulubionych zabawek, książek, kredek czy flamastrów – najlepiej obserwować dziecko i wyciągać wnioski, czym bawi się najczęściej.

Takie małe pakowanie możemy wykorzystać jako okazję do nauki i wytłumaczenia tego, czym są dla nas najważniejsze przedmioty.

Przeprowadzka z dzieckiem — wyzwanie czy nie?

Niezależnie od tego, jak dużym przedsięwzięciem jest dla nas przeprowadzka, planowanie pakowania najlepiej zacząć dużo wcześniej. Aby jeszcze bardziej zminimalizować stres, warto w cały plan na bieżąco wtajemniczać dziecko. Dzięki temu nie tylko stworzymy razem większą więź, ale również szybciej pozbędziemy się bagażu emocjonalnego i przyzwyczaimy do nowego miejsca.

Pamiętajmy, że w razie problemów z pakowaniem warto poprosić o poradę profesjonalną firmę przeprowadzkową. Tylko wtedy otrzymamy gwarancję taniej i solidnej usługi.

 

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość

Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

 

Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

 

R

Wysoka jakość

Ubezpieczenie transportu

Niskie ceny

Duży obszar działania

Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

Formalności podczas przeprowadzki

Przeprowadzki to nie tylko problem jak i co spakować w karton, czy jak tanio przewieźć rzeczy, to także wiele zmian w umowach i dokumentach. Tak naprawdę formalności i spraw do uregulowania jest wiele. Nie można podejść do przeprowadzki w sposób powierzchowny. Z...
Czytaj więcej

Przeprowadzka z miasta na wieś – co warto wiedzieć?

  Coraz więcej ludzi decyduje się na przeprowadzkę z miasta na wieś. Powodów jest wiele - potrzeba spokoju i własnej przestrzeni na świeżym powietrzu to tylko niektóre z nich. Często jednak zapominamy, z jak licznymi zmianami wiąże się taka decyzja. Już sam...
Czytaj więcej

Najważniejsze cechy firmy przewozowej

Zmiana miejsca zamieszkania to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka, a jednym ze związanych z nim aspektów jest oczywiście przeprowadzka. Kraków jest miastem, które stale się rozbudowuje i nieprzerwanie ściąga w swoje gościnne progi nowych mieszkańców....
Czytaj więcej

Kiedy się przeprowadzać – przeprowadzka a pora roku

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w związku z przeprowadzkami jest to, czy pora roku na nie wpływa. Kiedy najlepiej się przeprowadzać, czy pora roku ma znaczenie, a może powinniśmy przeprowadzać się, kiedy tylko chcemy? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w...
Czytaj więcej

Transport tanio i solidnie

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć tani transport? Kraków jest do tego najlepszym miejscem, gdyż właśnie tutaj swoją siedzibę mają przeróżne firmy, świadczące takie usługi. Co można przewieźć w ramach transportu? Przewieźć można dosłownie wszystko, a...
Czytaj więcej