Przeprowadzka zero waste – jak przeprowadzać się zgodnie z ekologią?
Świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok. Coraz chętniej dołączamy do nurtu zero waste i staramy się ograniczać produkowane śmieci. Jak jednak pogodzić ze sobą planowaną przeprowadzkę i nurty ekologicznego życia? Zapraszamy do lektury materiału, w którym podpowiadamy, jak zorganizować przeprowadzkę zero waste.
Jak spakować się do przeprowadzki zgodnie z zero waste?
Podstawą każdej przeprowadzki mieszkania i domu jest pakowanie, które poprzedza wywóz rzeczy do nowego lokum. Zazwyczaj wiąże się ono z wytworzeniem dużej ilości odpadów oraz zakupem materiałów do pakowania. Czy da się zrobić to w inny sposób? Oczywiście!
Jeśli zależy nam na pakowaniu do przeprowadzki zgodnie z ideą zero waste, powinniśmy wcześniej dobrze się przygotować. Zacznijmy od systematycznego gromadzenia opakowań, które zostają nam z otrzymywanych przesyłek. Kolejnym pomysłem jest przejście po okolicznych sklepach (szczególnie aptekach, warzywniakach, małych marketach) i poproszenie o udostępnienie opakowań do przeprowadzki. W takich miejscach codziennie pozostaje co najmniej kilkadziesiąt zbędnych pudeł, które za darmo lub za niewielką opłatą mogą nam zostać odstąpione. Dzięki tym pomysłom nie tylko nie wyprodukujemy nowych śmieci, ale również ponownie wykorzystamy pudła już wyprodukowane.
Poznaj materiały przydatne w pakowaniu. Zajrzyj do naszego wpisu – ABC materiałów do pakowania i zabezpieczania przedmiotów w czasie przeprowadzki.
Ekologiczne opakowania do przeprowadzki
Jeśli mamy już zgromadzone z tzw. drugiej ręki pudła, przychodzi czas na znalezienie materiałów, które pomogą nam w zabezpieczyć wszystkie delikatne przedmioty. Podczas transportu pokoju dziennego czy przeprowadzki kuchni z pewnością znajdziemy szkło czy lustra do transportu. Zazwyczaj takie łatwo ulegające stłuczeniu produkty pakowaliśmy w folię bąbelkową. Jednak planując przeprowadzkę zero waste, powinniśmy jej unikać (chyba że mamy ją zgromadzoną, pozyskaną podobnie jak pudełka). W co więc owinąć dzieła sztuki, szkło czy drobny sprzęt RTV i AGD, by się nie zniszczyły?
Materiałami, które są ekologiczne i zgodne z ideą zero waste to przede wszystkim:
- stare gazety,
- zużyte papiery (np. po wydrukowanych materiałach do nauki),
- ręczniki, ścierki kuchenne, obrusy, które i tak musimy przewieźć,
- nasza odzież, szczególnie koszulki bawełniane,
- stare, zużyte szmatki, gąbki, wszystko, co może posłużyć jako wypełniacz pudeł.
Dowiedz się, jak zabezpieczyć szkło podczas przeprowadzki – przeczytaj nasz poradnik
Przeprowadzka zero waste – pozbądź się zbędnych przedmiotów
Przeprowadzka zero waste to doskonała okazja do zrobienia porządków. Możemy zrobić to na kilku poziomach:
- wyrzucamy przedmioty, które nie nadają się do naprawy. Oczywiście pamiętamy o tym, że należy je odpowiednio posegregować, tak, by można było je przetworzyć;
- naprawiamy rzeczy popsute, które mogą nam lub komuś innemu jeszcze posłużyć;
- sprzedajemy lub oddajemy odzież, akcesoria, gadżety, książki osobom, które chętnie jeszcze z nich skorzystają.
Minimalizm jest jednym z założeń ekologicznego życia, dlatego warto przy okazji przeprowadzki solidnie przeanalizować przedmioty, którymi się otaczamy. Zostawmy sobie tylko, to, czego naprawdę potrzebujemy. Dzięki temu będzie nam dużo łatwiej wypakować się po przeprowadzce, możemy trochę zarobić lub też pomóc tym, których nie stać na zakup często nawet podstawowych rzeczy codziennego użytku.
Sprzątaj po przeprowadzce zgodnie z zero waste
Zazwyczaj do sprzątania kupujemy wiele różnych produktów, dedykowanych poszczególnym pomieszczeniom i sprzętom. To generuje zbędne zakupy, produkcję kolejnych śmieci i powiększania ilości plastiku na rynku. W czasie przeprowadzki sprzątanie jest jednak koniecznie, zarówno w jej trakcie, jak i po niej. Jak można zrobić to bardziej ekologicznie? Najprostszym sposobem jest przygotowanie własnych, naturalnych środków czyszczących. Wbrew pozorom nie jest to ani drogie, ani skomplikowane. Dodatkowo wystarczy nam jeden środek do prawie wszystkich rodzajów powierzchni. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że wykorzystać do tego możemy produkty spożywcze, które na pewno mamy w swoim mieszkaniu – ocet, kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, woda, mydło.
Ekologiczna przeprowadzka – triki, które warto poznać
W ekologicznej przeprowadzce może pomóc nam profesjonalna firma przeprowadzkowa oraz różnego rodzaju aplikacje i platformy do sprzedaży czy wymiany przedmiotów. Korzystając z pomocy specjalistów, z pewnością zaoszczędzimy na materiałach (możemy skorzystać z tego, czym dysponują fachowcy od usług transportowych). Nie bójmy się również korzystać z pomocy znajomych, pożyczamy pudła, skrzynki, samochód. Dzięki temu znacznie ograniczymy produkcję kolejnych śmieci.
Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?