Pytaj o promocję internetową! Zawsze odpisujemy na maile

Przeprowadzka – jak się za nią zabrać?

Jeśli czeka Cię przeprowadzka i zastanawiasz się, jak ją szybko i dobrze zorganizować, przeczytaj nasz poradnik. Dzięki temu unikniesz stresu, zaoszczędzisz czas i pogodzisz przenosiny w nowe miejsce z pracą i uczelnią. Dostarczymy Ci wskazówek dotyczących tego, jak przygotować się do przeprowadzki, od czego zacząć pakowanie oraz za pomocą jakich działań ograniczyć chaos i bałagan.

Harmonogram przeprowadzki

4 tygodnie przed: 

2 tygodnie przed: 

tydzień przed: 

1 dzień przed: 

dzień wyprowadzki: 

Pobierz naszą checklistę i wydrukuj, aby usprawnić proces przeprowadzki!

Pobierz checklistę

➤ 4 tygodnie do przeprowadzki

Powiadom odpowiednie instytucje

Miesiąc przed przeprowadzką powiadom odpowiednie instytucje o zmianie miejsca zamieszkania. O Twojej przeprowadzce powinni wiedzieć:

 • bank,
 • ZUS,
 • Urząd Skarbowy,
 • Urząd Pocztowy,
 • firma ubezpieczeniowa,
 • firma telekomunikacyjna,
 • gazownia,
 • zakład elektryczny,
 • inne instytucje – np. wydawnictwa, w których prenumerujesz czasopisma czy zamawiasz książki.

Takie działania pozwolą Ci odpowiednio wcześnie rozwiązać umowy dotyczące stałych opłat (np. z dostawcą Internetu).

Uzgodnij urlop w pracy

Aby jak najlepiej zorganizować przeprowadzkę, weź urlop przynajmniej w dniu przenosin do nowego lokum. Ten czas będzie wymagał od Ciebie pełnej uwagi i mnóstwa energii, nie warto zatem angażować się w jakiekolwiek inne czynności. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się o kilka dodatkowych dni wolnych – zyskasz więcej czasu na pakowanie lub spokojne urządzenie się w kolejnym miejscu zamieszkania.

Ustal termin z firmą przeprowadzkową

4 tygodnie przed przeprowadzką powinieneś przynajmniej wstępnie ustalić termin przenosin z konkretną firmą. Wyboru fachowców musisz dokonać wcześniej – o tym, na jakie kwestie przy wyborze firmy przeprowadzkowej powinieneś zwrócić uwagę, przeczytasz tutaj: Jak wybrać firmę przeprowadzkową?

Dokonaj przeglądu rzeczy

Zmiana mieszkania to świetna okazja do tego, aby zrobić porządki. Przenosiny starych, niedziałających gratów byłyby marnotrawstwem czasu i energii. Pozbądź się zalegających na strychu sprzętów, zniszczonych tekstyliów, zabawek, które dziecko już kilka lat temu rzuciło w kąt. Dzięki temu uda nam się szybko zorganizować przeprowadzkę – zniknie połowa rzeczy, jakie bezmyślnie pakowalibyśmy, pominąwszy porządki.

Zgromadź potrzebne do przeprowadzki materiały

Przed przeprowadzką zaopatrz się przede wszystkim w kartony, najlepiej takie z uchwytami. Na pakowanie ubrań czy pościeli przeznacz worki próżniowe – dzięki temu zaoszczędzisz nieco miejsca. Zadbaj o zabezpieczenie nie tylko łatwych do uszkodzenia bibelotów, ale również dokumentów – zgromadź jej w solidnych segregatorach. Sprawdź, czy w obecnym mieszkaniu znajdziesz coś, co pomoże Ci dobrze zorganizować przeprowadzkę, jak np. stare gazety, w które opakujesz garnki, talerze i sztućce.

➤ 2 tygodnie do przeprowadzki

Sporządź plan przeprowadzki

Planowanie przeprowadzki to najważniejszy etap czynności przygotowawczych. Najlepiej sporządzić dokładny harmonogram i zawrzeć w nim czas przeznaczony na konkretne zadania (finalizację kwestii prawnych, zabezpieczenie roślin etc.). Ważnym krokiem jest wykonanie przy przeprowadzce listy pakowanych rzeczy – pomoże ona zorientować się w sytuacji, kiedy zaginie nam część wyposażenia. Zacznij również dowiadywać się, jak dokładnie wygląda transport towarów czy inne czynności towarzyszące przeprowadzce – więcej informacji znajdziesz tu: Ogólnie o transporcie i przewozach i w podobnych artykułach.

Powiadom krewnych i sąsiadów o terminie przeprowadzki

Na 2 tygodnie przed przeprowadzką poinformuj bliskich i sąsiadów o jej terminie. Dzięki temu krewni zostaną powiadomieni o zmianie adresu, będą też wiedzieli, że w dniu przenosin nie powinni Cię odwiedzać czy zajmować Twojego czasu. Rozmawiając z wyprzedzeniem z sąsiadami, unikniesz pretensji z powodu hałasu czy chwilowego rozgardiaszu.

Zorganizuj opiekę dzieciom oraz zwierzętom

Zastanów się, jak zorganizować dzieciom czas podczas przeprowadzki. Mali pomocnicy bywają uroczy, często jednak niezamierzenie przeszkadzają i opóźniają pracę. W trakcie przenosin dziecko najlepiej umieścić u zaufanej osoby i ustalić godziny opieki ze sporym zapasem czasowym. To samo dotyczy zwierząt. Pupilom zapewnijmy nie tylko nadzór, ale również odpowiedni środek transportu. Przygotujmy je także odpowiednio wcześnie do przenosin w obce miejsce.

Zacznij się systematycznie pakować

Już 2 tygodnie przed przeprowadzką możesz zacząć pakować rzeczy. Rób to metodycznie, grupując przedmioty według zastosowania lub przeznaczenia do konkretnego pomieszczenia (nie mieszaj np. dekoracyjnych bibelotów z wyposażeniem kuchennym). Opisuj kartony markerem – unikniesz sytuacji, w której przekładasz kilkukrotnie jedno pudło z pomieszczenia do pomieszczenia. Znacząc kartony, pisz dodatkowe uwagi pomocne w bezpiecznej i sprawnej przeprowadzce (np. Uwaga szkło!). Sporo innych przydatnych wskazówek dotyczących pakowania znajdziesz tu: Jak spakować różne przedmioty przed przeprowadzką?

Skompletuj i zabezpiecz najważniejsze dokumenty

Szczególną uwagę poświęć spakowaniu ważnych dokumentów. Zabezpiecz je, zgromadź w solidnych segregatorach, opakuj folią lub powkładaj w koszulki. Zastanów się nad zrobieniem kopii najważniejszych z nich – np. dokumentacji medycznej, jeśli cierpisz na poważne lub przewlekłe schorzenie.

Przeczytaj dalszą część tekstu, a dowiesz się, jak zaplanować ostatni tydzień przed przeprowadzką, by przebiegł bezstresowo!

➤ Tydzień do przeprowadzki

Rozpocznij opróżnianie zawartości lodówki

Jak się przygotować do przeprowadzki? Między innymi… wyjeść produkty spożywcze zalegające w lodówce i szafce. Oszczędzi Ci to pakowania i dźwigania kilogramów mąki czy cukru. Zaplanuj posiłki tak, by wykorzystać jak największą ilość zgromadzonej dotychczas żywności.

Przygotuj rzeczy niezbędne na najbliższe dwa tygodnie

Uporządkuj i przygotuj rzeczy, bez których nie obejdziesz się tydzień przed przeprowadzką i tydzień po niej. Umieść je w dostępnym miejscu i zaplanuj ich spakowanie – powinno odbyć się szybko, sprawnie i tak, by niezbędne przedmioty można było sprawnie odnaleźć po przenosinach do nowego mieszkania.

Oddaj wypożyczone płyty i książki

Zwróć do wypożyczalni czy biblioteki książki oraz płyty. Nie ma sensu przenosić ich do nowego mieszkania – to nie tylko dodatkowy ciężar, ale również czas poświęcony pakowaniu. W ferworze przeprowadzki łatwo można również zapodziać wypożyczone przedmioty czy przegapić termin ich zwrotu.

Zacznij sprzątać

Porządki przed przeprowadzką sprzyjają pakowaniu – podczas nich opróżniamy szafki czy pozbywamy się rzeczy porzuconych w najdalszy kąt pokoju, w który wcześniej zapomnieliśmy zajrzeć. Przeprowadzanie się ze śmieciami byłoby absurdem. To również dobry czas na dokonanie drobnych napraw.

Rozpocznij pakowanie sprzętów RTV i AGD

Tydzień przed przeprowadzką spakuj sprzęty AGD i RTV, z których korzystanie nie będzie już konieczne. Pamiętaj, aby wyjąć z nich ewentualne ruchome elementy (np. szuflady). Umieść je w odpowiednich opakowaniach, adekwatnych do rozmiaru i wagi oraz oznakuj za pomocą nalepek ostrzegawczych.

➤ Dzień przed przeprowadzką

Zakończ pakowanie

Spakuj absolutnie wszystko, co nie będzie Ci potrzebne do momentu przenosin. Zostaw tylko niezbędne kosmetyki, przygotowane nazajutrz ubrania, pościel, przedmioty, które zabierzesz ze sobą – gotówkę, klucze, telefon. Upewnij się, że kartony i worki są opisane oraz oznakowane.

Opróżnij i zabezpiecz meble

Wyjmij wszystko z szuflad, opróżnij półki. Przygotuj meble zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • szuflady i drzwiczki, w których jest kluczyk, zamknij, a kluczyk oklej dokładnie taśmą;
 • ruchome elementy mebla (np. półki) zabezpiecz przed przemieszczaniem (np. oklejając je);
 • zdemontuj łatwe do złożenia meble (np. stół) i opakuj poszczególne elementy;
 • podatne na uszkodzenia powierzchnie (np. szklane blaty) osłoń za pomocą specjalnej pianki, paneli styropianowych, folii do zabezpieczania mebli.

Umieść dokumenty, pieniądze i klucze w torbie, którą będziesz miał pod ręką

Przedmioty takie jak klucze, pieniądze i niezbędne dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy) umieść w zapinanej torbie, którą będziesz mógł przewiesić przez ramię i zawsze mieć przy sobie. Wkładanie wspomnianych rzeczy do prowizorycznych opakowań, takich jak reklamówka czy foliowa koszulka, to częsty błąd osób, które postanawiają zorganizować przeprowadzkę samemu i bez zapoznania się z dodatkowymi poradami.

Połóż się wcześniej spać

Ważne jest, aby w dzień przeprowadzki być wypoczętym, skoncentrowanym i gotowym do działania. Dłuższy niż zazwyczaj odpoczynek przyda się także ze względu na męczące pakowanie, którym zajmowaliśmy się przez ostatnich kilka tygodni.

➤ Dzień wyprowadzki

Wstań rano i zjedz śniadanie

Ustaw budzik tak, by rano dysponować dodatkowym czasem w przypadku pojawienia się problemów (o tym, jak rozwiązać najpowszechniejsze kłopoty pojawiające się podczas przeprowadzki, przeczytasz tutaj: Rozwiązania problemów wynikających z przeprowadzki). Nie zapomnij o pożywnym śniadaniu – dostarczy Ci ono potrzebnej w tym dniu energii. Organizowanie przeprowadzki niekiedy zajmuje więcej czasu, niż się spodziewaliśmy, dlatego zjedzenie kolejnego posiłku może nie czekać Cię zbyt prędko.

Dokończ pakowanie rzeczy, które były Ci potrzebne do tej pory (pościel, kosmetyki)

W trakcie ostatniego dnia spakuj i zabierz ze sobą wszystko, upewnij się, że w starym lokum nie pozostała żadna z Twoich rzeczy. Pamiętaj o wskazówkach z poprzedniej części artykułu dotyczących pakowania kluczy, pieniędzy i dokumentów. Nie zapomnij o pozbyciu się ostatnich resztek z lodówki.

Spisz liczniki, wyłącz prąd, gaz i wodę

Wyłącz prąd i gaz, zakręć wodę. Spisz liczniki – takie dane przydadzą się w przypadku ewentualnych wątpliwości w kwestii uiszczania opłat. W starym mieszkaniu pozamykaj również wszystkie drzwi okna.

Spokojnie nadzoruj pracę firmy przeprowadzkowej

Dzięki doświadczeniu i wiedzy fachowców przeprowadzka zostaje zorganizowana tanio, sprawnie, przebiega szybciej i nie wiąże się z tak dużym stresem. Megaprzeprowadzki zapewnią transport wszystkich rodzajów sprzętów, pomogą przy załadunku i rozładunku, a także montażu mebli. Niewielkim kosztem wykonają również prace towarzyszące przeprowadzce – zorganizują utylizację uszkodzonych urządzeń, opakują podatne na uszkodzenia rzeczy, przechowają w razie potrzeby wielkogabarytowe meble.

Frazy powiązane z przygotowaniem do przeprowadzki

jak samemu zorganizować przeprowadzkę, jak najlepiej zorganizować przeprowadzkę, jak szybko zorganizować przeprowadzkę, jak zorganizować przeprowadzkę, przeprowadzka od czego zacząć pakowanie, przeprowadzka poradnik, przeprowadzka wskazówki, przeprowadzka jak się przygotować, planowanie przeprowadzki, przeprowadzka lista rzeczy, worki do przeprowadzki, sprawna przeprowadzka, folia do zabezpieczania mebli, porządki przed przeprowadzką, co zabrać podczas przeprowadzki, przeprowadzka jak się pakować, co potrzebne do przeprowadzki, przeprowadzka jak sobie poradzić, przeprowadzka od czego zacząć, jak przeżyć przeprowadzkę, jak zaplanować przeprowadzkę, ile zajmuje przeprowadzka, jak zabezpieczyć meble do transportu, transport mebli między miastami, jak się przeprowadzić do innego miasta, rozpakowywanie po przeprowadzce, przeprowadzka na studia co zabrać

 

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość

Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

 

Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

 

R

Wysoka jakość

Ubezpieczenie transportu

Niskie ceny

Duży obszar działania

Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

Czego NIE pakować do kartonów podczas przeprowadzki? Lista zakazanych przedmiotów

  Trudno się z tym nie zgodzić - przeprowadzka to sztuka planowania. Bez przemyślenia całego procesu od A do Z, coś ważnego może nam umknąć. Czasami jednak okazuje się, że mimo dopracowanego planu, w ferworze przeprowadzki robimy rzeczy bardzo nielogiczne,...
Czytaj więcej

Ogólnie o transporcie i przewozach

Współczesne firmy przewozowe oferują swym klientom niezwykle zróżnicowane usługi transportowe. Jest to spowodowane faktem, iż wielu klientów posiada bardzo specyficzne wymagania co do przewozu swego sprzętu, rzeczy czy towarów. Wybrane rodzaje usług...
Czytaj więcej

Najczęstsze błędy w trakcie pakowania kuchni do przeprowadzki. Tego musisz unikać!

  W natłoku spraw związanych z przeprowadzką często popełniamy podstawowe błędy w pakowaniu i transporcie rzeczy. Pomyłki wynikają również z pośpiechu, który przy takim przedsięwzięciu jest nieunikniony. Jak mimo tego wyzbyć się potknięć i sprawnie zaplanować...
Czytaj więcej

Czego nie robić podczas przeprowadzki – najczęstsze błędy

  Przeprowadzka to czas obfitujący w sytuacje trudne i stresujące, zwłaszcza jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tym aspekcie. Podczas zamieszania łatwo o błędy, które utrudniają i wydłużają proces pakowania czy przeprowadzania się. Dlatego przychodzimy z...
Czytaj więcej

Najważniejsze cechy firmy przewozowej

Zmiana miejsca zamieszkania to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka, a jednym ze związanych z nim aspektów jest oczywiście przeprowadzka. Kraków jest miastem, które stale się rozbudowuje i nieprzerwanie ściąga w swoje gościnne progi nowych mieszkańców....
Czytaj więcej