Transport żywności
Ważne zasady transportu mrożonek
Przewóz mrożonek również wymaga od przewoźnika posiadania certyfikatu ATP. Konwencja podaje najwyższe dopuszczalne temperatury możliwe przy przewozie artykułów głęboko mrożonych. Wyglądają one następująco:
Zamrożona śmietana oraz koncentraty soków owocowych -20°C
Zamrożone ryby -18°C
Zamrożone masło oraz inne tłuszcze -14°C
Zamrożony drób, podroby oraz dziczyzna -12°C
Zamrożone mięso -10°C
Inne mrożone artykuły konsumpcyjne -10°C
Dodatkowo przepisy uwzględniają transport ryb (powinny być zawsze przewożone w lodzie) i określają jego temperaturę na+2°C.
Jak widać, szukając oferty usług transportowych należy pamiętać, aby oprócz ceny brać pod uwagę inne uwarunkowania, które pozwolą cieszyć się nam świeżymi i bezpiecznymi produktami.
Informacje o transporcie jabłek
Każdy z nas lubi zjeść świeże jabłka i pomarańcze, jednak niewielu zastanawia się jak owoce powinny być transportowane i przechowywane.
Do transportu jabłek z sadu najlepiej użyć skrzyniopalety o pojemności powyżej 300 kg. Ich zużycie zmniejsza liczbę uszkodzeń o ok. 30%. Na stan owoców ma wpływ również ilość operacji przeładunkowych (im mniej tym lepiej), stan nawierzchni dróg oraz prędkość pojazdu.
Kto może zająć się przewozem jabłek?
Warunki przewozu jabłek (zwłaszcza w przypadku przewozów międzynarodowych) określa konwencja ATP ustanowiona w 1970 r. w Genewie. Dotyczy ona przewozu towarów szybko psujących się i definiuje warunki w jakich dobra powinny być przewożone.
Wskazuje ona, że np. przewóz jabłek powinien odbywać się samochodem izolowanym termicznie (ściany, podłoga lub dach), w temperaturze 3,5-4,5 °C (odmiana Idared) lub1,5-2 °C (odmiana Golden). Wilgotność w samochodzie powinna wynosić od 90 do 95%.
W przypadku przewozu jabłek, warto wybrać przewoźnika, który ma doświadczenie w tego typu działalności i przede wszystkim, posiada certyfikat ATP.
Oszacuj cenę przewozu dzięki naszemu cennikowi przeprowadzek i usług transportowych.
Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?