Pytaj o promocję internetową! Zawsze odpisujemy na maile

Przeprowadzkowa check-lista – wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji i formalnościach przed wyprowadzką

Przygotowania do przeprowadzki domu i mieszkania to jeden z bardziej stresujących momentów przy zmianie adresu zamieszkania. Zdecydowana większość osób obawia się formalności, których należy dopełnić w wyznaczonym czasie. Kolejnym wyzwaniem okazuje się pakowanie rzeczy i przewiezienie ich w nowe miejsce. Rozwiązaniem na natłok spraw w tym gorącym okresie jest wyprowadzkowa check lista. W tym artykule podpowiadamy, co powinna zawierać i dlaczego warto ją zrobić.

Jak przygotować listę przeprowadzkową?

Dzień przeprowadzki zbliża się nieubłaganie, a Ty nie wiesz, od czego rozpocząć przygotowania? Jeszcze zanim zaczniesz pakowanie rzeczy – pamiętaj o kompletnej liście, która będzie pełnić rolę harmonogramu działań wokół zmiany adresu zamieszkania. Notuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Później przyjdzie czas na podział czynności i przejrzysty plan przeprowadzki.

Prawidłowo skonstruowana check-lista pozwoli Ci zadecydować o tym, kiedy zacząć pakowanie, wypowiedzieć umowę najmu obecnego mieszkania, skontaktować się z dostawcami usług telekomunikacyjnych, jak się spakować i przewieźć rzeczy, a także, w którym momencie nawiązać współpracę z firmą przeprowadzkową. Co więcej, fachowcy pomogą Ci w natłoku organizacji. W końcu większość z nich oferuje również wywóz i utylizację starych mebli lub przechowywanie rzeczy w trakcie wyprowadzki.

Planujesz wyprowadzkę do innego miasta i nie wiesz, jak sprawnie zorganizować opróżnienie starego lokum? Skontaktuj się z nami!

Formalności związane z przeprowadzką – zgłoszenie zmiany adresu zamieszkania i zameldowania

Kogo należy powiadomić o zmianie adresu? O przeprowadzce musisz poinformować wszystkie instytucje, które mogą kontaktować się z Tobą korespondencyjnie. Dlatego zmiana danych dotyczy również aplikacji wysyłkowych. Dzięki temu zakupione przez nas produkty trafią do nowego miejsca zamieszkania. Na chwilę przed wyprowadzką lepszym rozwiązaniem okazują się paczkomaty i punkty odbioru. Nie spowoduje to problemów z odbiorem, gdy przeprowadzka lub wysyłka się opóźnią.

Jakim instytucjom zgłosić zmianę adresu zameldowania lub zamieszkania?

Przeprowadzka do innego miasta najczęściej wiążę się z nowym meldunkiem. Jednak nawet w przypadku zmiany miejsca zamieszkania bez wymeldowania – musisz pamiętać o poinformowaniu banku i innych instytucji, które potrzebują Twojego adresu korespondencyjnego.

  • Pracodawca – przekazuje informację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Urząd Skarbowy – w przypadku zmiany miejsca rozliczeniowego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku osobiście lub za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.
  • Urząd Miasta/Gminy/Starostwa Powiatowego – obowiązkowo w trakcie meldunku oraz wymiany tablic rejestracyjnych pojazdu.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ubezpieczony składa wniosek o zmianę danych adresowych.
  • Bank – ze względów bezpieczeństwa korespondencji i ochrony danych poufnych.
  • Ubezpieczyciel (np. samochodu) – przy zmianie rejestracji niezbędne będzie podpisanie aneksu do polisy.
  • Przedszkole/szkołę/uniwersytet.
  • Dostawca mediów (gaz/woda/prąd) – tylko w przypadku podpisanej umowy.
  • Operatora usług telekomunikacyjnych (telefon/internet/telewizja).

Szukasz więcej informacji o sprawnym przygotowaniu do wyprowadzki? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej wszelkie wątpliwości: 8 pytań, które musisz sobie zadać przed organizacją przeprowadzki.

Jakie dokumenty trzeba wymienić po przeprowadzce?

Kiedyś przeprowadzka była jednoznaczna z wymianą wszystkich dokumentów. Obecnie nie musisz wyrabiać nowego dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Podanie adresu nowego mieszkania w instytucjach wiąże się przede wszystkim z celami korespondencyjnymi.

Jednak pamiętaj, że właściciele pojazdów samochodowych są zobowiązani do wymiany tablic rejestracyjnych – zgodnie z nowym regionem. W tym celu udaj się do wydziału komunikacji Urzędu Miasta, właściwego dla przyszłego miejsca zamieszkania.

Stresujesz się zmianą miejsca zamieszkania i masz obawy, że nie zdążysz zorganizować transportu rzeczy na czas? Chętnie pomożemy Ci w planowaniu przeprowadzki!

Lista niezbędnych spraw do załatwienia przed wyprowadzką

Lista przeprowadzkowa wciąż się wydłuża? To zupełnie normalne, gdy jesteś na samym początku organizacji. Natomiast musisz wiedzieć, że odznaczanie formalności związanych z pakowaniem oraz sprawnym transportem – przyniesie Ci satysfakcję, a także większy spokój. Jeśli zastanawiasz się, jak poukładać całość w spójną listę spraw do załatwienia, skorzystaj z naszych inspiracji:

Potrzebujesz informacji o tym, jak odnaleźć się w nowym mieszkaniu po szalonym okresie wyprowadzki? Przeczytaj nasz artykuł: Przeprowadzka i co dalej, czyli jak zorganizować się w nowym miejscu zamieszkania.

 

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość

Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

 

Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

 

R

Wysoka jakość

Ubezpieczenie transportu

Niskie ceny

Duży obszar działania

Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

 

Przeprowadzka z mieszkania do domu

Dom czy mieszkanie w bloku? Dla wielu z nas wybór jest oczywisty. Własny ogródek, mniejsze problemy z sąsiadami, większy metraż i przede wszystkim swoboda - to powody, dla których rezygnujemy z mieszkania i podejmujemy trud związany z przeprowadzką do domu....
Czytaj więcej

7 porad na sprawną przeprowadzkę ze zwierzętami

Przeprowadzka to wydarzenie bardzo stresujące. Jeśli posiadamy zwierzaki, musimy pamiętać, że dla nich też jest to trudna sytuacja. Czeka na nich nowe, nieznane miejsce. A do tego spore zamieszanie i sam proces przeprowadzki. Pamiętajmy, że całkowicie zależne od nas...
Czytaj więcej

Ogólnie o przeprowadzkach

Przeprowadzka to zadanie, które bez wyjątku wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie czy przeprowadzamy prywatne mieszkanie, zmieniamy siedzibę biura, magazynu czy hali produkcyjnej  przedsięwzięciu temu towarzyszy wiele nerwów i zamieszania. Aby uniknąć nadmiernego...
Czytaj więcej

Jak przewozić sejf, pianino, fortepian, stół bilardowy i inne?

Proces przeprowadzki bywa często męczący i długotrwały. Pakowanie, znoszenie, wnoszenie i rozpakowywanie - to zajęcia żmudne oraz wymagające dużego wysiłku fizycznego. Dodatkowo sporo pracy wymaga odpowiednie zabezpieczenie przewożonych rzeczy, by nie uległy...
Czytaj więcej

Jak zapakować pokój dziecięcy do przeprowadzki? 5 pomysłów

Pokój dziecięcy pełen jest przeróżnych rzeczy: mebli, ubrań, książek, zabawek i wszelkich gadżetów. Gdy planujemy przeprowadzkę, kwestia spakowania tego wszystkiego może nieco przytłoczyć. Dlatego przychodzimy dziś z pomocą. Podsuniemy kilka pomysłów na sprawne i...
Czytaj więcej