Pytaj o promocję internetową! Zawsze odpisujemy na maile

Przeprowadzkowa check-lista – wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji i formalnościach przed wyprowadzką

Przygotowania do przeprowadzki domu i mieszkania to jeden z bardziej stresujących momentów przy zmianie adresu zamieszkania. Zdecydowana większość osób obawia się formalności, których należy dopełnić w wyznaczonym czasie. Kolejnym wyzwaniem okazuje się pakowanie rzeczy i przewiezienie ich w nowe miejsce. Rozwiązaniem na natłok spraw w tym gorącym okresie jest wyprowadzkowa check lista. W tym artykule podpowiadamy, co powinna zawierać i dlaczego warto ją zrobić.

Jak przygotować listę przeprowadzkową?

Dzień przeprowadzki zbliża się nieubłaganie, a Ty nie wiesz, od czego rozpocząć przygotowania? Jeszcze zanim zaczniesz pakowanie rzeczy – pamiętaj o kompletnej liście, która będzie pełnić rolę harmonogramu działań wokół zmiany adresu zamieszkania. Notuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Później przyjdzie czas na podział czynności i przejrzysty plan przeprowadzki.

Prawidłowo skonstruowana check-lista pozwoli Ci zadecydować o tym, kiedy zacząć pakowanie, wypowiedzieć umowę najmu obecnego mieszkania, skontaktować się z dostawcami usług telekomunikacyjnych, jak się spakować i przewieźć rzeczy, a także, w którym momencie nawiązać współpracę z firmą przeprowadzkową. Co więcej, fachowcy pomogą Ci w natłoku organizacji. W końcu większość z nich oferuje również wywóz i utylizację starych mebli lub przechowywanie rzeczy w trakcie wyprowadzki.

Planujesz wyprowadzkę do innego miasta i nie wiesz, jak sprawnie zorganizować opróżnienie starego lokum? Skontaktuj się z nami!

Formalności związane z przeprowadzką – zgłoszenie zmiany adresu zamieszkania i zameldowania

Kogo należy powiadomić o zmianie adresu? O przeprowadzce musisz poinformować wszystkie instytucje, które mogą kontaktować się z Tobą korespondencyjnie. Dlatego zmiana danych dotyczy również aplikacji wysyłkowych. Dzięki temu zakupione przez nas produkty trafią do nowego miejsca zamieszkania. Na chwilę przed wyprowadzką lepszym rozwiązaniem okazują się paczkomaty i punkty odbioru. Nie spowoduje to problemów z odbiorem, gdy przeprowadzka lub wysyłka się opóźnią.

Jakim instytucjom zgłosić zmianę adresu zameldowania lub zamieszkania?

Przeprowadzka do innego miasta najczęściej wiążę się z nowym meldunkiem. Jednak nawet w przypadku zmiany miejsca zamieszkania bez wymeldowania – musisz pamiętać o poinformowaniu banku i innych instytucji, które potrzebują Twojego adresu korespondencyjnego.

  • Pracodawca – przekazuje informację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Urząd Skarbowy – w przypadku zmiany miejsca rozliczeniowego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku osobiście lub za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.
  • Urząd Miasta/Gminy/Starostwa Powiatowego – obowiązkowo w trakcie meldunku oraz wymiany tablic rejestracyjnych pojazdu.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ubezpieczony składa wniosek o zmianę danych adresowych.
  • Bank – ze względów bezpieczeństwa korespondencji i ochrony danych poufnych.
  • Ubezpieczyciel (np. samochodu) – przy zmianie rejestracji niezbędne będzie podpisanie aneksu do polisy.
  • Przedszkole/szkołę/uniwersytet.
  • Dostawca mediów (gaz/woda/prąd) – tylko w przypadku podpisanej umowy.
  • Operatora usług telekomunikacyjnych (telefon/internet/telewizja).

Szukasz więcej informacji o sprawnym przygotowaniu do wyprowadzki? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej wszelkie wątpliwości: 8 pytań, które musisz sobie zadać przed organizacją przeprowadzki.

Jakie dokumenty trzeba wymienić po przeprowadzce?

Kiedyś przeprowadzka była jednoznaczna z wymianą wszystkich dokumentów. Obecnie nie musisz wyrabiać nowego dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Podanie adresu nowego mieszkania w instytucjach wiąże się przede wszystkim z celami korespondencyjnymi.

Jednak pamiętaj, że właściciele pojazdów samochodowych są zobowiązani do wymiany tablic rejestracyjnych – zgodnie z nowym regionem. W tym celu udaj się do wydziału komunikacji Urzędu Miasta, właściwego dla przyszłego miejsca zamieszkania.

Stresujesz się zmianą miejsca zamieszkania i masz obawy, że nie zdążysz zorganizować transportu rzeczy na czas? Chętnie pomożemy Ci w planowaniu przeprowadzki!

Lista niezbędnych spraw do załatwienia przed wyprowadzką

Lista przeprowadzkowa wciąż się wydłuża? To zupełnie normalne, gdy jesteś na samym początku organizacji. Natomiast musisz wiedzieć, że odznaczanie formalności związanych z pakowaniem oraz sprawnym transportem – przyniesie Ci satysfakcję, a także większy spokój. Jeśli zastanawiasz się, jak poukładać całość w spójną listę spraw do załatwienia, skorzystaj z naszych inspiracji:

Potrzebujesz informacji o tym, jak odnaleźć się w nowym mieszkaniu po szalonym okresie wyprowadzki? Przeczytaj nasz artykuł: Przeprowadzka i co dalej, czyli jak zorganizować się w nowym miejscu zamieszkania.

 

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość

Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

 

Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

 

R

Wysoka jakość

Ubezpieczenie transportu

Niskie ceny

Duży obszar działania

Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

 

Ogólnie o przeprowadzkach

Przeprowadzka to zadanie, które bez wyjątku wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie czy przeprowadzamy prywatne mieszkanie, zmieniamy siedzibę biura, magazynu czy hali produkcyjnej  przedsięwzięciu temu towarzyszy wiele nerwów i zamieszania. Aby uniknąć nadmiernego...
Czytaj więcej

Pakowanie luster i szklanych mebli. Jakich błędów nie popełniać?

  W trakcie przeprowadzki należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie elementy, które mogłyby ulec zniszczeniu w transporcie. Wśród nich znajdują się lustra i meble ze szklanymi elementami. Wymagają one wyjątkowo dokładnego spakowania oraz zastosowania...
Czytaj więcej

Feng Shui a przeprowadzka — czy właściwe układanie ma sens?

Przeprowadzka może mieć ogromny wpływ na nasze życie. Niektórzy ludzie bywają tak związani ze swoim lokum, że zmiana otoczenia może stać się przyczyną dużego spadku nastroju a w efekcie depresji. Warto wiedzieć, że już w starożytności ludzie trzymali się ściśle...
Czytaj więcej

Jak przygotować meble do przeprowadzki?

Planując przeprowadzkę, zwykle zapominamy o meblach. Są one jednak najważniejszymi i najtrudniejszymi przedmiotami, które musimy przewieźć. Co trzeba zrobić, żeby bezpiecznie i skutecznie je przetransportować? Zaplanuj przenoszenie mebli wcześniej Przed każdą...
Czytaj więcej

Jak zorganizować przeprowadzkę do budynku bez windy?

  Każda przeprowadzka to prawdziwe logistyczne wyzwanie - nie tylko pod względem pakowania, ale również bezpiecznego przewożenia rzeczy. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy przenosimy się do budynku bez windy. Wówczas podstawowym problemem staje się...
Czytaj więcej