Przeprowadzka – jak się za nią zabrać?

Jeśli czeka Cię przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania i zastanawiasz się, jak ją szybko i dobrze zorganizować, przeczytaj nasz poradnik. Najważniejsze przy zmianie miejsca zamieszkania jest dobre planowanie działania – warto zacząć od stworzenia harmonogramu i listy rzeczy do zrobienia oraz spakowania. Dzięki temu unikniesz stresu, zaoszczędzisz czas i pogodzisz przenosiny w nowe miejsce z pracą i uczelnią. W tym artykule dostarczymy Ci wskazówek dotyczących tego, jak przygotować się do przeprowadzki, od czego zacząć pakowanie oraz za pomocą jakich działań ograniczyć chaos i bałagan. Przygotowaliśmy też harmonogram, który pozwoli w odpowiedniej kolejności pakować dobytek i kontrolować tempo przenoszenia się do nowego domu.

  • Przeprowadzka wymaga starannego planowania, dlatego warto stworzyć harmonogram i listę rzeczy do zrobienia oraz pakowania, aby uniknąć stresu i chaosu
  • Na kilka tygodni przed przeprowadzką należy powiadomić instytucje o zmianie adresu, zaopatrzyć się w materiały do pakowania oraz dokładnie przejrzeć i posegregować rzeczy.
  • W dniu przeprowadzki ważne jest wczesne wstanie, nadzorowanie pracy firmy przeprowadzkowej oraz spisanie liczników i odłączenie mediów w poprzednim miejscu zamieszkania.

Harmonogram przeprowadzki

Zanim zamieszkasz w swoim wymarzonym domu lub mieszkaniu, czeka Cię poważne wyzwanie, jakim jest organizacja przeprowadzki. Lepiej się do niej przygotujesz z listą rzeczy do zrobienia w poszczególnych tygodniach. Harmonogram przeprowadzki jest bardzo przydatny, aby uniknąć chaosu i stresu. Poniżej znajdziesz przykładowy harmonogram, który możesz dostosować do swoich potrzeb i czasu, jaki masz na przygotowanie do zmiany miejsca zamieszkania.

4 tygodnie przed: 

2 tygodnie przed: 

tydzień przed: 

1 dzień przed: 

dzień wyprowadzki: 

Pobierz naszą checklistę i wydrukuj, aby usprawnić proces przeprowadzki!

 

 

 

Pobierz checklistę

 

 

 

➤ 4 tygodnie do przeprowadzki

Cztery tygodnie przed przeprowadzką to moment, aby zacząć konkretyzować plany i uniknąć stresu w ostatniej chwili. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zaopatrz się w kartony, taśmę klejącą, worki na śmieci, folię bąbelkową, papier do pakowania i markery. Możesz poszukać we własnym zakresie darmowych kartonów w sklepach lub zamówić profesjonalne pudełka do przeprowadzek. To także dobry czas, aby zacząć selekcjonować rzeczy, których nie zamierzasz przewieźć do nowego lokum. Zastanów się co jest Ci potrzebne, a co lepiej sprzedać, oddać lub skorzystać z usługi utylizacji mebli. Im mniej zbędnych przedmiotów będziesz musieć zapakować, tym łatwiejsza i tańsza będzie przeprowadzka.

Powiadom odpowiednie instytucje

Miesiąc przed przeprowadzką powiadom odpowiednie instytucje o zmianie miejsca zamieszkania. O Twojej przeprowadzce powinni wiedzieć:

  • bank,
  • ZUS,
  • Urząd Skarbowy,
  • Urząd Pocztowy,
  • firma ubezpieczeniowa,
  • firma telekomunikacyjna,
  • gazownia,
  • zakład elektryczny,
  • inne instytucje – np. wydawnictwa, w których prenumerujesz czasopisma czy zamawiasz książki.

Takie działania pozwolą Ci odpowiednio wcześnie rozwiązać umowy dotyczące stałych opłat (np. z dostawcą Internetu).

Uzgodnij urlop w pracy

Aby jak najlepiej zorganizować przeprowadzkę, weź urlop przynajmniej w dniu przenosin do nowego lokum. Ten czas będzie wymagał od Ciebie pełnej uwagi i mnóstwa energii, nie warto zatem angażować się w jakiekolwiek inne czynności. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się o kilka dodatkowych dni wolnych – zyskasz więcej czasu na pakowanie lub spokojne urządzenie się w kolejnym miejscu zamieszkania.

Ustal termin z firmą przeprowadzkową

Zanim zaczniesz pakować rzeczy, zastanów się czy chcesz zorganizować przeprowadzkę samodzielnie, czy może wolisz wynająć firmę przeprowadzkową, która pomoże przewozić rzeczy pod nowy adres. Pomoc profesjonalistów może znacząco ułatwić cały proces.

4 tygodnie przed przeprowadzką powinieneś przynajmniej wstępnie ustalić termin przenosin z konkretną firmą. Wyboru fachowców musisz dokonać wcześniej – o tym, na jakie kwestie przy wyborze firmy przeprowadzkowej powinieneś zwrócić uwagę, przeczytasz tutaj: Jak wybrać firmę przeprowadzkową?

Dokonaj przeglądu rzeczy

Zmiana mieszkania to świetna okazja do tego, aby zrobić porządki. Przenosiny starych, niedziałających gratów byłyby marnotrawstwem czasu i energii. Pozbądź się zalegających na strychu sprzętów, zniszczonych tekstyliów, zabawek, które dziecko już kilka lat temu rzuciło w kąt. Dzięki temu uda nam się szybko zorganizować przeprowadzkę – zniknie połowa rzeczy, jakie bezmyślnie pakowalibyśmy, pominąwszy porządki.

Zgromadź potrzebne do przeprowadzki materiały – kartony, worki, taśmy

Przed przeprowadzką zaopatrz się przede wszystkim w kartony, najlepiej takie z uchwytami. Na pakowanie ubrań czy pościeli przeznacz worki próżniowe – dzięki temu zaoszczędzisz nieco miejsca. Zadbaj o zabezpieczenie nie tylko łatwych do uszkodzenia bibelotów, ale również dokumentów – zgromadź jej w solidnych segregatorach. Sprawdź, czy w obecnym mieszkaniu znajdziesz coś, co pomoże Ci dobrze zorganizować przeprowadzkę, jak np. stare gazety, w które opakujesz garnki, talerze i sztućce.

➤ 2 tygodnie do planowanej przeprowadzki

Sporządź plan przeprowadzki

Planowanie przeprowadzki to najważniejszy etap czynności przygotowawczych. Najlepiej sporządzić dokładny harmonogram i zawrzeć w nim czas przeznaczony na konkretne zadania (finalizację kwestii prawnych, zabezpieczenie roślin etc.). Ważnym krokiem jest wykonanie przy przeprowadzce listy pakowanych rzeczy – pomoże ona zorientować się w sytuacji, kiedy zaginie nam część wyposażenia. Zacznij również dowiadywać się, jak dokładnie wygląda transport towarów czy inne czynności towarzyszące przeprowadzce – więcej informacji znajdziesz tu: Ogólnie o transporcie i przewozach i w podobnych artykułach.

Powiadom krewnych i sąsiadów o terminie przeprowadzki

Na 2 tygodnie przed przeprowadzką poinformuj bliskich i sąsiadów o jej terminie. Dzięki temu krewni zostaną powiadomieni o zmianie adresu, będą też wiedzieli, że w dniu przenosin nie powinni Cię odwiedzać czy zajmować Twojego czasu. Rozmawiając z wyprzedzeniem z sąsiadami, unikniesz pretensji z powodu hałasu czy chwilowego rozgardiaszu.

Zorganizuj opiekę dzieciom oraz zwierzętom

Zastanów się, jak zorganizować dzieciom czas podczas przeprowadzki. Mali pomocnicy bywają uroczy, często jednak niezamierzenie przeszkadzają i opóźniają pracę. W trakcie przenosin dziecko najlepiej umieścić u zaufanej osoby i ustalić godziny opieki ze sporym zapasem czasowym. To samo dotyczy zwierząt. Pupilom zapewnijmy nie tylko nadzór, ale również odpowiedni środek transportu. Przygotujmy je także odpowiednio wcześnie do przenosin w obce miejsce.

Zacznij się systematycznie pakować

Już 2 tygodnie przed przeprowadzką możesz zacząć pakować rzeczy. Rób to metodycznie, grupując przedmioty według zastosowania lub przeznaczenia do konkretnego pomieszczenia (nie mieszaj np. dekoracyjnych bibelotów z wyposażeniem kuchennym). Pakowanie należy zacząć od rzeczy najrzadziej używanych, a następnie przejdź do przedmiotów niezbędnych. Na dzień przeprowadzki przygotuj sobie bagaż podręczny, w którym umieścisz klucze, dokumenty, ładowarkę do telefonu, podstawowe artykuły higieniczne i ubrania potrzebne na pierwsze dni w nowym mieszkaniu. 

Opisuj kartony markerem – unikniesz sytuacji, w której przekładasz kilkukrotnie jedno pudło z pomieszczenia do pomieszczenia. Znacząc kartony, pisz dodatkowe uwagi pomocne w bezpiecznej i sprawnej przeprowadzce (np. Uwaga szkło!). Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, opisanie kartonów sprawi, że jej pracownicy będą wiedzieli jak się z nimi obchodzić.

Sporo innych przydatnych wskazówek dotyczących pakowania znajdziesz tu: Jak spakować różne przedmioty przed przeprowadzką?

Skompletuj i zabezpiecz najważniejsze dokumenty

Szczególną uwagę poświęć spakowaniu ważnych dokumentów. Zabezpiecz je, zgromadź w solidnych segregatorach, opakuj folią lub powkładaj w koszulki. Zastanów się nad zrobieniem kopii najważniejszych z nich – np. dokumentacji medycznej, jeśli cierpisz na poważne lub przewlekłe schorzenie.

Przeczytaj dalszą część tekstu, a dowiesz się, jak zaplanować ostatni tydzień przed przeprowadzką, by przebiegł bezstresowo!

➤ Tydzień do przeprowadzki do nowego mieszkania

Na tydzień przed przeprowadzką do nowego lokum wiele osób zaczyna już odczuwać ekscytację. Wyobraża sobie jak, urządzi każdy kąt i jak będzie wyglądać codzienne życie w nowej przestrzeni. Z drugiej strony z przerażeniem spogląda na chaos związany z pakowaniem. Klucz do udanej przeprowadzki to dobra organizacja. Warto przygotować dokładny plan na ten ostatnie dni w starym mieszkaniu. Tydzień to niby dużo, ale lista rzeczy do zrobienia zdaje się nie mieć końca.

Rozpocznij opróżnianie zawartości lodówki

Jak się przygotować do przeprowadzki? Między innymi… wyjeść produkty spożywcze zalegające w lodówce i szafce. Oszczędzi Ci to pakowania i dźwigania kilogramów mąki czy cukru. Zaplanuj posiłki tak, by wykorzystać jak największą ilość zgromadzonej dotychczas żywności.

Przygotuj rzeczy niezbędne na najbliższe dwa tygodnie

Uporządkuj i przygotuj rzeczy, bez których nie obejdziesz się tydzień przed przeprowadzką i tydzień po niej. Umieść je w dostępnym miejscu i zaplanuj ich spakowanie – powinno odbyć się szybko, sprawnie i tak, by niezbędne przedmioty można było sprawnie odnaleźć po przenosinach do nowego mieszkania.

Oddaj wypożyczone płyty i książki

Zwróć do wypożyczalni czy biblioteki książki oraz płyty. Nie ma sensu przenosić ich do nowego mieszkania – to nie tylko dodatkowy ciężar, ale również czas poświęcony pakowaniu. W ferworze przeprowadzki łatwo można również zapodziać wypożyczone przedmioty czy przegapić termin ich zwrotu.

Zacznij sprzątać

Porządki przed przeprowadzką sprzyjają pakowaniu – podczas nich opróżniamy szafki czy pozbywamy się rzeczy porzuconych w najdalszy kąt pokoju, w który wcześniej zapomnieliśmy zajrzeć. Przeprowadzanie się ze śmieciami byłoby absurdem. To również dobry czas na dokonanie drobnych napraw.

Rozpocznij pakowanie sprzętów RTV i AGD

Tydzień przed przeprowadzką spakuj do transportu sprzęty AGD i RTV, z których korzystanie nie będzie już konieczne. Pamiętaj, aby wyjąć z nich ewentualne ruchome elementy (np. szuflady). Umieść je w odpowiednich opakowaniach, adekwatnych do rozmiaru i wagi oraz oznakuj za pomocą nalepek ostrzegawczych.

➤ Dzień przed przeprowadzką

Dzień przed przeprowadzką to mieszanka ekscytacji i lekkiego chaosu. Ostatnie kartony trzeba zakleić taśmą, a w każdym kącie mieszkania widać ślady spędzonego tutaj czasu – puste półki, zdemontowane obrazy na ścianach i powracające wspomnienia. Panuje atmosfera pośpiechu, ale też pewnego sentymentu, gdy ostatni raz spoglądasz na miejsca, które przez jakiś czas były domem. To czas na zakończenia pakowania, porządki i odpoczynek przed nowym rozdziałem w życiu.

Zakończ pakowanie

Spakuj absolutnie wszystko, co nie będzie Ci potrzebne do momentu przenosin. Zostaw tylko niezbędne kosmetyki, przygotowane nazajutrz ubrania, pościel, przedmioty, które zabierzesz ze sobą – gotówkę, klucze, telefon. Upewnij się, że kartony i worki są opisane oraz oznakowane.

Opróżnij i zabezpiecz meble

Wyjmij wszystko z szuflad, opróżnij półki. Przygotuj meble do transportu zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • szuflady i drzwiczki, w których jest kluczyk, zamknij, a kluczyk oklej dokładnie taśmą;
  • ruchome elementy mebla (np. półki) zabezpiecz przed przemieszczaniem (np. oklejając je);
  • zdemontuj łatwe do złożenia meble (np. stół) i opakuj poszczególne elementy;
  • podatne na uszkodzenia powierzchnie (np. szklane blaty) osłoń za pomocą specjalnej pianki, paneli styropianowych, folii do zabezpieczania mebli.

Umieść dokumenty, pieniądze i klucze w torbie, którą będziesz miał pod ręką

Przedmioty takie jak klucze, pieniądze i niezbędne dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy) umieść w zapinanej torbie, którą będziesz mógł przewiesić przez ramię i zawsze mieć przy sobie. Wkładanie wspomnianych rzeczy do prowizorycznych opakowań, takich jak reklamówka czy foliowa koszulka, to częsty błąd osób, które postanawiają zorganizować przeprowadzkę samemu i bez zapoznania się z dodatkowymi poradami.

Połóż się wcześniej spać

Ważne jest, aby w dzień przeprowadzki być wypoczętym, skoncentrowanym i gotowym do działania. Dłuższy niż zazwyczaj odpoczynek przyda się także ze względu na męczące pakowanie, którym zajmowaliśmy się przez ostatnich kilka tygodni.

➤ Dzień wyprowadzki

Poranek w dniu przeprowadzki zawsze ma w sobie coś z melancholii. Kartony z lakonicznymi opisami piętrzą się w całym mieszkaniu, a każdy krok wywołuje echo w pustych pokojach. Warto pamiętać, że dzień przeprowadzki to nie tylko logistyczne wyzwanie, ale przede wszystkim emocjonalny moment. Zamykamy pewien rozdział w życiu, aby rozpocząć zupełnie nowy.

Wstań rano i zjedz śniadanie

Ustaw budzik tak, by rano dysponować dodatkowym czasem w przypadku pojawienia się problemów (o tym, jak rozwiązać najpowszechniejsze kłopoty pojawiające się podczas przeprowadzki, przeczytasz tutaj: Rozwiązania problemów wynikających z przeprowadzki). Nie zapomnij o pożywnym śniadaniu – dostarczy Ci ono potrzebnej w tym dniu energii. Organizowanie przeprowadzki niekiedy zajmuje więcej czasu, niż się spodziewaliśmy, dlatego zjedzenie kolejnego posiłku może nie czekać Cię zbyt prędko.

Dokończ pakowanie rzeczy, które były Ci potrzebne do tej pory (pościel, kosmetyki)

W trakcie ostatniego dnia spakuj i zabierz ze sobą wszystko, upewnij się, że w starym lokum nie pozostała żadna z Twoich rzeczy. Pamiętaj o wskazówkach z poprzedniej części artykułu dotyczących pakowania kluczy, pieniędzy i dokumentów. Nie zapomnij o pozbyciu się ostatnich resztek z lodówki.

Spisz liczniki, wyłącz prąd, gaz i wodę

Wyłącz prąd i gaz, zakręć wodę. Spisz liczniki – takie dane przydadzą się w przypadku ewentualnych wątpliwości w kwestii uiszczania opłat. W starym mieszkaniu pozamykaj również wszystkie drzwi okna.

Spokojnie nadzoruj pracę firmy przeprowadzkowej

Dzięki doświadczeniu i wiedzy fachowców przeprowadzka zostaje zorganizowana tanio, sprawnie, przebiega szybciej i nie wiąże się z tak dużym stresem. Megaprzeprowadzki zapewnią transport wszystkich rodzajów sprzętów, pomogą przy załadunku i rozładunku, a także montażu mebli. Niewielkim kosztem wykonają również prace towarzyszące przeprowadzce – zorganizują utylizację uszkodzonych urządzeń, opakują podatne na uszkodzenia rzeczy, przechowają w razie potrzeby wielkogabarytowe meble.

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy przed przeprowadzką?

Podczas pakowania rzeczy z pewnością znajdziesz przedmioty, które ostatni raz miałeś w ręce bardzo dawno temu. Przeprowadzka to idealny moment, aby zrobić gruntowne porządki. Nie zabieraj do nowego mieszkania przedmiotów, które tylko zajmują cenne miejsce. Zastanów się, które ubrania kurzą się na dnie szafy, jakie książki od dawna czekają na przeczytanie (raczej się nie doczekają), a które przedmioty przestawiasz tylko z miejsca na miejsce i nigdy ich nie używasz. Wystaw nieużywane rzeczy w dobrym stanie na sprzedaż, oddaj potrzebującym lub powierz utylizację odpowiedniej firmie. Dzięki temu uprościć przeprowadzkę i zaoszczędzisz na transporcie.

Więcej informacji na temat można przeczytać w artykule: Co zrobić ze zbędnymi rzeczami w czasie przeprowadzki – 3 kroki do czystego lokum

Samodzielna przeprowadzka czy firma transportowa – co wybrać?

Zastanawiasz się, czy pakować wszystko samemu, poprosić przyjaciół i rodzinę o pomoc, czy może lepiej wynająć profesjonalną firmę przeprowadzkową? To decyzja, która wpłynie na Twój komfort i poziom stresu. Jeśli masz ograniczony budżet i zgraną ekipę znajomych chętnych do pomocy i sporo wolnego czasu, to możesz zdecydować się na samodzielną przeprowadzkę. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu delikatnych przedmiotów, konieczności dźwigania ciężkich mebli, w i właściwym skoordynowaniu całego przedsięwzięcia. Wynajęcie firmy przeprowadzkowej oszczędza czas, redukuje stres i pozwala uniknąć problemów z transportem artykułów nietypowych i dużych gabarytów. Wybierając usługi transportowe renomowanej firmy będziesz mieć gwarancję bezpiecznego przewozu luster i szkła, roślin. Nie musisz też się martwić o transport akwarium.

Jakie rzeczy warto mieć pod ręką pierwszego dnia po przeprowadzce?

W końcu dotarłeś na miejsce i czujesz się trochę zagubiony w tym slalomie kartonów. Nie daj się przytłoczyć. Przygotuj wcześniej specjalną torbę lub pudełko z rzeczami, które będą Ci potrzebne w pierwszych dniach w nowym domu. Koniecznie muszą się w nim znaleźć podstawowe środki czystości, kosmetyki, ręczniki, ładowarki do telefonów, wygodne ubrania na zmianę na kolejny dzień. Warto dodać też mały zestaw narzędzi np. śrubokręt, nożyk, taśmę klejącą, które przydadzą się podczas skręcania mebli i otwierania kartonów.

 

Zadzwoń teraz

Wyślij prośbę o wycenę usługi


Zostawienie wiadomości nic nie kosztuje, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę usługi

    Twoje imię i nazwisko (wymagane)


    Twój e-mail (wymagane)


    Telefon (wymagane)

    Temat


    Twoja wiadomość

    Wpisz poniżej megaprzeprowadzki

     

    Dlaczego warto skorzystać z naszej firmy?

     

    R

    Wysoka jakość

    Ubezpieczenie transportu

    Niskie ceny

    Duży obszar działania

    Planujesz przeprowadzkę? Poczytaj nasze porady

    Wszystko, co musisz wiedzieć o transporcie chłodniczym

    Transport chłodniczy zarówno żywności, jak i innych produktów wymagających odpowiednich temperatur podczas przewozu, wymaga odpowiedniego doświadczenia podczas organizacji. O najważniejszych zasadach transportu chłodniczego przeczytacie w poniższym tekście. Polecamy!...

    Sprawna przeprowadzka biblioteki i archiwum? Te porady będą pomocne!

    Przeprowadzka biblioteki jest wymagającym przedsięwzięciem. Z pozoru wydaje się łatwa do zorganizowania, ponieważ zbiory zazwyczaj są już posortowane, jednak przeniesienie ich do pudełek, a następnie ponowne ułożenie w nowym miejscu może przytłoczyć. Co zrobić, aby...

    Jak ograniczyć stres w trakcie przeprowadzki? Poznaj skuteczne sposoby!

      Wiele osób uważa, że stres przed przeprowadzką jest nieunikniony. Trudno walczyć z oczywistymi reakcjami organizmu na zmiany. Jednocześnie strach może paraliżować działania, a nasze słabe samopoczucie będzie się w ten sposób zapętlać. Dlatego koniecznie musisz...

    Jak zorganizować sprawną przeprowadzkę do innego miasta? Kompleksowy poradnik

      Planujesz przeprowadzkę do innego miasta, ale boisz się, że nie poradzisz sobie z czekającym Cię zadaniem? Nie musisz radzić sobie samemu z tymi problemami. Przygotowaliśmy artykuł, w którym dokładnie przybliżamy wszelkie zagadnienia związane z międzymiastową...

    Wszystko, co musisz wiedzieć o przewozie żywności podczas przeprowadzki

      Podczas przeprowadzki najczęściej myślimy o spakowaniu mebli i ubrań. Podstawową radą przeprowadzkową jest wykorzystanie całego zapasu jedzenia, żeby później nie musieć go przewozić. Jednak posiadając sklep z żywnością lub mając pełną spiżarnię w domu, nie...